یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰

چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۰:۳۶ ق.ظ

خسارت سیلاب به مزارع آبزی پروری هفت شهر خوزستان

سیلاب که آمد هر چیزی در مسیر بود را با خود برد؛ حتی ماهی‌هایی با اندازه‌های گوناگون از مزارع آبزی پروری رهایی پیدا کرده و در مسیرهای سیلابی جاری شدند.


شعار سال: رهایی سیلاب در دشت خوزستان، بسیاری از اراضی کشاورزی به زیر آب رفته و تبدیل به رودخانه شده است. گاهی تا دوردست‌ها چشم‌انداز آب رها شده، دریا را در جلوی دیدگانت تداعی می‌کند؛ زمین‌هایی که جز قطرات باران و آب خوری دستی، هیچ گاه سیراب نشده بودند این بار باید به مانند بستر یک رودخانه هم فشار قایق‌ها و مسافرانش را تحمل می‌کردند و هم میزبان ماهیانی می‌بودند که یا از طغیان رودخانه به این اراضی آب گرفته آمده یا در نتیجه تخریب مزارع آبزی پروری فرار را بر قرار ترجیح داده و رهایی در سطح آبی گسترده تری را انتخاب کرده‌اند. در نتیجه این رهایی خسارت‌هایی به بخش دولتی و خصوصی وارد آمده است.

اهمیت آبزی پروری در خوزستان
آنچه در حال حاضر به‌عنوان سیلاب در خوزستان رخ داده در بدترین مقطع زمانی برای متولیان امر شیلات و آبزی پروری است، چرا که شرایط فعلی چون نه فصل تکثیر و نه فصل پرورش است. خوزستان بواسطه برخورداری از همجواری با دریا و روان بودن رودخانه‌های مهم در حوزه شیلات کشور در درجه اهمیت قابل توجه‌ای قرار دارد. در سال ۷۹ به میزان ۵۰ هزار تن ماهی گرمابی از سطح ۱۳ هزار و ۲۰۸ هکتار مزارع پرورشی در استان برداشت شد که به‌دلیل خشکسالی و کاهش حجم و کیفیت آب در تابستان نسبت به سال گذشته میزان ۱۰ هزار و ۸۱۲ تن کاهش یافته است. همچنین به میزان ۷۰۵ تن ماهی سردابی از سطح ۴۳ هزار مترمربع مزارع پرورشی در استان خوزستان استحصال شد که نسبت به سال گذشته، ۱۵۵ تن افزایش داشت.استان خوزستان اما در تولید ماهی خاویار هم حائز رتبه است چرا که میزان ۱۰۴ کیلوگرم خاویار و ۵۶ تن گوشت ماهیان خاویاری از سطح یک هکتار مزارع پرورشی استحصال شد. خوزستان در حالی با سیلاب دست و پنجه نرم می‌کند که سال ۹۷ به میزان یک میلیون و ۵۶۰ قطعه ماهیان زینتی، ۵۲۸ تن میگوی دریایی و چهار تن ماهی دریایی در آن تولید شد. تکثیر بیش از ۶۱ میلیون قطعه بچه ماهیان گرمابی و بومی در خوزستان از دیگر دستاوردهای استان است که در شرایط فعلی، موضوع سیلاب خوزستان تمام برنامه‌های شیلاتی را تحت تأثیر قرار داده است. بخشی از تأسیسات دولتی و غیردولتی خوزستان در حالی به خاطر شیلات با تخریب مواجه شده که در سال ۹۷ برنامه‌ریزی و هماهنگی لازم با مراکز تکثیر برای تأمین بچه ماهی مورد نیاز طرح بازسازی ذخایر آبزیان و امکان سنجی رها‌سازی در منابع آبی صورت گرفته بود.

خبر مهم   روند تولیدات آبزی کشور مطابق با الگو و شاخص جهانی با سرعت خاصی پیش می رود

وضعیت خسارت وارده به مزارع شیلاتی
«نبی‌الله خون میرزایی» معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات کشور اظهارداشت: با خروج وضعیت خوزستان از حالت بحرانی و رسیدن به آرامش نسبی، بازدیدهای گسترده‌ای در آینده نزدیک از منطقه صورت خواهد گرفت تا وضعیت خسارت وارده به مزارع شیلاتی استان مورد ارزیابی میدانی قرار گیرد. خون میرزایی یادآور شد: با توجه به اینکه خسارت در تولید و زیرساخت‌های خوزستان بالا است، هدف مجموعه دولت این است که تولیدکنندگان دوباره توانمند شوند و همچون گذشته فعالیت‌های تولیدی خود را با آرامش و جدیت ادامه بدهند. وی افزود: سیل اخیر استان خسارت قابل توجهی به امکانات زیربنایی، تأسیسات و محصولات شیلاتی در بخش‌های مختلف از جمله مزارع منفرد، منابع آبی و همچنین مزارع دومنظوره با استفاده از آب چاه‌های کشاورزی وارد کرده است. در بررسی‌های به عمل آمده مبلغ خسارت سیل در مزارع بخش خصوصی در شهرستان‌های مختلف خوزستان حدود ۱۱۰ میلیارد تومان برآورد شده است.رئیس سازمان شیلات کشور گفت: در سیل اخیر خوزستان ۲۲۰ مزرعه آبزی پروری بخش خصوصی با خسارت‌های ۱۰ تا ۸۰ درصدی مواجه شد. شوشتر با ۹۰ هکتار مزرعه آبزی پروری، اهواز با ۴۱ هکتار مزرعه آبزی پروری، سوسنگرد با ۳۶ هکتار مزرعه آبزی پروری، شهرستان‌های کارون با ۱۸ هکتار، شوش و حمیدیه با ۱۵ و ۱۴ هکتار مزرعه آبزی پروری و ایذه، شادگان، هویزه وهندیجان هر کدام بین یک تا پنج هکتار مزرعه آبزی پروری بیشترین اماکن خسارت دیده را به خود اختصاص داده‌اند.
خون میرزایی به خسارات وارده به بخش دولتی شیلات خوزستان از سیل اشاره کرد و یادآور شد: سیلاب در هفت شهرستان اهواز، آبادان، سوسنگرد، اندیکا، کارون، هندیجان و شادگان به انواع مزارع آبزی پروری آسیب وارده کرده است. وی با اشاره به صدمات وارد شده به تأسیسات شیلاتی خوزستان، اظهارداشت: در سال ۹۷ بازسازی ذخایر آبزیان در آب‌های داخلی شامل تالاب‌ها، رودخانه‌ها، سدهای تنظیمی و بندهای آبخیزداری دراستان به تعداد حدود ۲۰ میلیون قطعه کپور انجام شد و بازسازی ذخایر آبزیان دریایی به تعداد ۱۷۸ هزار قطعه شانک در خوریات ماهشهر و آب‌های شمال خلیج فارس در هندیجان را انجام دادیم. همچنین اجرای طرح پرورش میگو در آب‌های نامتعارف و دور از ساحل از جمله پساب مزارع نیشکر را پیگیری کردیم که در حال حاضر بخشی از مزارع نیشکر هم تحت تأثیر وضعیت سیلابی قرار گرفته است.
رئیس سازمان شیلات کشور یادآور شد: تا پایان سال ۹۷ مقدار ۳۳٫۳ هزارتن انواع محصولات شیلاتی به کشورهای مختلف صادر شد و در شرایط پیش رو که خوزستان با سیلاب درگیر است ممکن است که تولید و صادرات هم تحت تأثیر قرار بگیرد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه ایران، تاریخ انتشار ۲۵ فروردین ۹۸، شماره: ۷۰۳۴

 

خبر مهم   توزیع ادوات ترویجی صید با حضور مدیر کل محترم شیلات استان و فرماندار محترم شهرستان هامون

منبع :: http://shoaresal.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)
نظرات

تبلیغات
بانک پاسارگاد